O (nie)dozwolonym linkowaniu do pirackich treści.

W 2000 r. spółka Lego Juris dokonała rejestracji w Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM), trójwymiarowych wspólnotowych znaków towarowych dla zabawek i gier, które produkowała. Konkurencyjna spółka – Best Lock, zajmująca się wytwarzaniem podobnych towarów, wniosła o unieważnienie prawa do tych znaków, argumentując, że ich kształt wynika z właściwości, jaką jest możliwość łączenia poszczególnych elementów ze sobą. Best Lock podnosiła również, że tego rodzaju zabawki stanowią rozwiązania techniczne.

OHIM oddalił wskazany wniosek, w konsekwencji czego, konkurencyjna spółka wniosła do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego.

Po rozpoznaniu sprawy, sąd oddalił wniesione przez Best Lock skargi i tym samym utrzymał w mocy decyzje OHIM w sprawie rejestracji kształtu figurek Lego jako wspólnotowego znaku towarowego.

Zdaniem Sądu zarzut, iż kształt poszczególnych elementów wynika z ich właściwości był niedopuszczalny, ponieważ skarżący nie przedstawili żadnych argumentów na poparcie takiego stanowiska, ani nawet nie próbowali wykazać błędu w ustaleniach Urzędu Harmonizacji.

Sąd zauważył także, że kształt figurek, taki jak głowy, nogi czy ramiona nie wpływa na osiągnięcie jakiegokolwiek efektu technicznego, ponieważ tego rodzaju elementy nie dają się połączyć z klockami konstrukcyjnymi. Co również istotne, zdaniem sądu, poszczególne figurki przedstawiają kształt postaci, czego nie można nazwać rozwiązaniem technicznym.

Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

Zastrzeżenie:
Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.